اخبار

تأکید وزیر کشور بر مناسب‌سازی فضاهای شهری، ورزشی و تفریحی

تأکید وزیر کشور بر مناسب‌سازی فضاهای شهری، ورزشی و تفریحی - گروه شهرجاب

تأکید وزیر کشور بر مناسب‌سازی فضاهای شهری، ورزشی و تفریحی

وزیر کشور گفت: باید مناسب سازی در حوزه شهرها اتفاق بیفتد تا افراد دارای معلولیت به راحتی در شهر تردد داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گروه شهرجاب به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر احمد وحیدی 11 آذرماه در همایش «باور توانمندی‌ها» که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت برگزار شد، افزود: این جلسه محل بروز احساسات و عواطف مهمی است که برای یک جامعه اهمیت بسیاری دارد.

زیرا جامعه بدون عاطفه و خالی از عشق، اصولا جامعه نیست و زمانی که محبت ها و هم بستگی ها و همدلی ها شکل بگیرد، یک جامعه تشکیل می شود و در غیر این صورت مجموعه ای از افراد هستند که جداگانه در یک محیط جغرافیایی زندگی می کنند.

وی افزود: یکی از فرصت‌های مهم مربوط به کم توانان عزیز ما القای این احساس و عشق در جامعه برای هم بستگی های هر چه بیشتر است و البته در هر آسیب و تهدیدی، فرصتی نهفته است؛ یکی از فرصت های مهم جامعه عزیزان دارای معلولیت این است که، جامعه را با رشته های ارزشی محبت آمیز و عاطفه‌مند پیوند دهد.

وزیر کشور ادامه داد: در این جلسه به توانمندی های انسان باور داریم و فرمایش امیر مؤمنان که فرمودند «آیا گمان کرده ای که تو یک جسم و ماده کوچکی هستی در حالی که در تو عالم بزرگی نهفته است»، خطاب به همه انسانهاست و تفاوتی ندارد که در بخشی از وجودش در ظاهر، نقصی وجود داشته باشد یا نه. همه انسان ها مشمول این سخن هستند.

وحیدی با اشاره به آیه شریف إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ، گفت:این آیه هم در حوزه فردی و هم در حوزه اجتماعی صادق است و در حوزه فردی، عزیز کم توان ما برای رسیدن به قله های پیشرفت اول باید خودش را باور کند و خود را تغییر دهد و بزرگترین انگیزه و ظرفیت این افراد، خواست و اراده آنان برای تغییر است.

وی به نقش خانواده در باورپذیری فرزندان به توانایی‌هایشان اشاره کرد و افزود: جامعه و مدارس هم دیگر محیطی است که باید بتواند نقش خود را در کنار فرد و خانواده ایفا و به بازتوانی و بازشناسی  ظرفیت ها کمک کند.

وزیر کشور اظهار کرد: کم توانی افراد نباید باعث فاصله گرفتن از فعالیت‌های اجتماعی شود، این افراد باید در متن فعالیت های جامعه حضور داشته باشند و موتور رشد افراد در جامعه شوند.

وحیدی به جبران بخشی از کمبودهای جسمی با پیشرفت های علمی اشاره کرد و گفت: بسیار مهم است که در این حوزه هم عمیقا و با کمک شرکت های دانش بنیان، فعالیت کنیم و این موضوع به رشد ظرفیت دانشی جامعه و رشد و توسعه فناوری کمک می کند و ما از فعالیت این شرکت ها حمایت می کنیم.

آمادگی وزارت کشور برای انجام و پیگیری وظایف خود در حوزه افراد دارای معلولیت

وی همچنین به وظایف دستگاه های حکمرانی اشاره کرد و گفت: وظایف مهمی در حوزه شهرها  بر عهده ما است و ابلاغ شده است. مناسب سازی باید در این حوزه‌ها اتفاق بیفتد تا تردد افراد راحت تر شود. همچنین پردیس هایی برای افراد دارای معلولیت پیش بینی شده است و در برخی استان ها، کار آغاز شده است.

وزیر کشور تاکید کرد: امیدواریم این اقدام در تمام کشور توسعه یابد. مشاورینی نیز در حوزه توانبخشی برای مسئولان در تمام سطوح استانی برای درک بهتر نیازمندی های این افراد معرفی و منصوب شده اند.

وزیر کشور افزود: برخی از این وظایف نیز در حوزه توانمندسازی است که موسسات خوبی در حال شکل گیری هستند و می توانند توسعه بیشتر و بهتری داشته باشند و این توانمند سازی می تواند به رشد علمی و اجتماعی و هم بهبود پزشکی  و زیستی کمک کند.

وی در خصوص مسئولیت های جامعه برای حقوق افراد دارای معلولیت گفت: یک مسئولیت حکومتی داریم که بر عهده دولت است و دولت و رئیس جمهور کاملا مصمم، وزارتخانه ها، استانداری ها، شهرداری ها و… کاملا این مسئولیت را دنبال می کنند و یک حوزه نیز مربوط به عموم جامعه است که فرهنگ سازی در جامعه باید همچنان دنبال شود.

وزیر کشور افزود: جامعه ما نیز جامعه ای فرهنگی، اخلاقی و عاطفی است و برای حل مشکلات افراد گاهی تمام جامعه به حرکت در می آید. همچنین حوزه های آموزشی، تکنولوژی  و… که باید تقویت و توسعه یابد و همه این مسائل از فرهنگ اصیل و عمیق ایرانی_اسلامی ماست.

وزیر کشور در پایان از توانجویان و پدران و مادران آنان، بخش های مختلف دولتی و به ویژه بخش غیر دولتی و همچنین از سازمان بهزیستی و رئیس این سازمان تشکر کرد و آمادگی خود را برای پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت در سطح کشور، اعلام کرد.

گروه شهرجاب

منبع: سازمان شهرداری ها

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *